Odstranění nadměrného pocení aplikací Botulinu

Hyperhidrosa je nadměrné pocení vyvolané zvýšenou činností potních žláz. Může být celková nebo omezená na určité oblasti těla. Celková hyperhidrosa je většinou projevem celkového onemocnění například při některých endokrinních poruchách. Hyperhidrosa omezená na určitou oblast kůže (tzv. fokální hyperhidrosa) většinou nemívá bezprostřední příčinu. Jsou zde však faktory, které přispívají k jejímu vzniku a udržování. Patří mezi ně nezdravá životospráva, úzkostné stavy, stresy apod. Nejčastější místa projevů fokální hyperhidrosy jsou podpaží, dlaně a chodidla. Vyskytuje se však i na dalších místech například v oblasti bederní krajiny, tříslech, zátylku a kštici.

Pro léčebné účely se používá velmi malé množství naředěného roztoku botulotoxinu. Principem účinku botulotoxinu je zabránění převodu vzruchů z určitého typu nervových vláken na sval nebo potní žlázy.

Botulotoxinový přípravek se aplikuje tenkou jehličkou ve velmi nízkých dávkách do kůže postižené oblasti.

Zákrok se provádí ambulantně a je časově i fyzicky nenáročný.

Výsledkem je výrazné omezení až zastavení tvorby potu. Účinek botulotoxinu nastupuje 4–6 dnů po aplikaci a trvá velmi dlouhou dobu. Nejde sice o trvalé vyléčení, ale výrazné omezení až zastavení pocení. Tento efekt přetrvává v ošetřené oblasti 6–12 měsíců.